Habakuk könyve
Jelen kutatás célja egy kritikai kommentár elkészítése Habakuk próféta könyvéhez. A szövegmagyarázat figyelembe veszi általában a prófétai könyvekkel kapcsolatos kutatás legfontosabb eredményeit filológiai, redakciótörténeti, vallásfenomenológiai, kortörténeti, régészeti és nem utolsó sorban teológiai szempontból.
Habakuk könyvéhez 1930-ban született meg az utolsó olyan magyar nyelvű magyarázat, amely érdemben foglalkozik a szöveggel. Ennek szerzője a Kolozsvári Teológiai Intézet egykori oktatója, Kecskeméthy István ószövetség-tudós és bibliafordító volt, s kommentárja főként filológiai jellegű munkának tekinthető.[1] Az Ószövetség-tudomány 1930 óta minden szempontból óriási méretű változáson ment keresztül, s ezek a változások Habakuk könyvének értelmezését is közvetlenül vagy közvetve érintik. Már önmagában véve ez a tény is elegendő indokot szolgáltat egy új bibliamagyarázat elkészítéséhez.
Habakuk könyve a mai többségi álláspont szerint az Újbabiloni birodalom (Kr.e. 626-539) korában keletkezett.[2] Ez volt az az időszak, amely általában az Ószövetség könyveinek kialakulása szempontjából rendkívüli jelentőséggel bír. Jeruzsálem eleste, a templom pusztulása és a száműzetés társadalmi és teológiai jelentőségét a szakterület általános álláspontja szerint nem lehet túlértékelni. A történelemnek ezekben a katartikus évtizedeiben kezdődik el korábbi hagyományanyagok rendszerezése és teljes újraértelmezése. Habakuk könyve az ószövetségi kánonképződés korában keletkezett, s sorai mögött jól nyomon követhető az a vívódás, amellyel a száműzetésben élő nép saját múltjával vetett számot és kereste egy új jövő felé vezető utat. A könyv olvasata, mély rétegeinek és vonulatainak a feltérképezése éppen ezért nem csupán a nyelvtudós számára érdekes, és nem csupán filológiai élményt nyújt, hanem komoly egzisztenciális kérdéseket vet fel. A társadalmi igazságosság problémája, az igazságtalanság továbbélése a világban, az erkölcsi jó életszerűségének és életlehetőségének a kérdése a könyv alaptónusát képezik. Ez pedig nemcsak az ókori Izrael számára volt életbevágóan fontos kérdés, hanem a mai társadalom számára is az.
A készülő Habakuk-kommentár hasznos segédeszköz lenne általában a teológia és közelebbről a Biblia szakterülete iránt érdeklődő széles olvasótábor számára (teológusok, lelkipásztorok, papok, egyházi felsőoktatásban tanuló hallgatók, bibliaolvasók), de ugyanakkor haszonnal forgathatnák az ókortudomány vagy társadalomtudomány iránt érdeklődők is (ókortörténészek, filológusok, stb.).
[1] Kecskeméthy István, Kommentár Habakuk könyvéhez, Szilágysomlyó, 1930, 44 old. Korábbi Habakuk kommentárok közül megemlíthetjük Hamar István, Habakuk próféta könyve, Budapest, 1928; Dékány Géza, Habakuk próféta könyve, Budapest, 1894. Békési Andornak a Jublieumi kommentárban megjelent Habakuk magyarázata mindössze hat oldalnyi terjedelmű.
[2] Lásd például Karasszon Dezső, Habakuk könyve az újabb kutatás fényében, Theológiai Szemle 42.5 (1999), 254-261 old.; Oskar Dangl, Habakkuk in Recent Research, Currents in Research - Biblical Studies 9 (2001), 131-168 old.
Kutatási eredmények (Tanulmányok)
2021
-
Balogh Csaba: DAVID J. FULLER, A Discourse Analysis of Habakkuk. In: Journal of Semitic Studies 66 (2021), 31-34
2019
-
Balogh Csaba: Tracing the Pre-Massoretic text of the Book of Habakkuk. In: Sacra Scripta 19 (2019), 7-29
2018
-
Balogh Csaba: Review of Oskar Dangl, Das Buch Habakuk. Neuer Stuttgarter Kommentar - Altes Testament 25/1. Stuttgart: Bibelwerk, 2014. In: Review of Biblical Literature (2018), 1-6
-
Balogh Csaba: Az igaz hitből él? Hitvita és exegézis - Habakuk 2,4b reformáció korabeli magyarázataiban. In: Az Ószövetség és a reformáció: Tanulmányok a héber nyelvű Ószövetség és a protestantizmus kapcsolatának múltjából és jelenéből (2018), 105-124
2015
-
Balogh Csaba: Reconsidering Habakkuk 1:8. In: Propheten der Epochen / Prophets during the Epochs: Festschrift für István Karasszon zum 60. Geburtstag / Studies in Hounour of István Karasszon for his 60th Birthday (2015), 113-125
2014
-
Balogh Csaba: Survival of the Fittest: Habakkuk and the Changing Trail of the Prophetic Tradition. In: Wichtige Wendepunkte. Verändernde und sich ändernde Traditionen in Zeiten des Umbruchs // Pivotal Turns. Transforming Traditions in Times of Transition (2014), 27-44
Kutatási eredmények (Előadások)
2017
-
Debrecen · 2017-04-12 · Az Ószövetség és a Reformáció